Aktualności | Kancelaria Prawna Legatis
Z nami masz prawo!

733 000 773

Bezpłatna infolinia 24/7
 

Aktualności

Kancelaria Prawna Legatis > Aktualności

Zasadnicze zmiany w rozliczeniu ulgi rehabilitacyjnej w PIT za 2017 r.

Osoby niepełnosprawne lub opiekunowie utrzymujący osobę niepełnosprawną mogą odliczyć część kosztów w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Obowiązująca od początku

2018 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła wiele zmian w tym zakresie. 

Komornicy mniej skuteczni? Sprawdź, czy komornik ma prawo do egzekucji Twojego długu

Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajowa Rada Komornicza przedstawiła swoje raporty dotyczące skuteczności działań kancelarii komorniczych w 2017 r. Z obu wynika, że ta spada. Czy to oznacza, że postępowanie komornicze staje się mało efektywnym sposobem na egzekucję długu?

Przyczyniłeś się do wypadku? Musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami

Zdarzają się sytuacje, kiedy poszkodowani w wypadku mieli wpływ na powstałe wydarzenie bądź rozmiar powstałej szkody. Przyczynienie się do wypadku bezpośrednio wpływa na odszkodowanie z OC za wypadek komunikacyjny, o jakie może ubiegać się poszkodowany.

Nawiązka. Czy warto dochodzić naprawienia szkody w postępowaniu karnym?

Nawiązka jest mało znaną formą rekompensaty krzywd poniesionych w wyniku wypadku. Czy jej zasądzenie oznacza, że poszkodowany nie może ubiegać się o zadośćuczynienie z OC? Kiedy orzeczenie nawiązki może być nieopłacalne dla poszkodowanego?

Odszkodowanie z OC za potrącenie na pasach

Wypadek komunikacyjny z udziałem pieszego ma z reguły bardzo poważne skutki. Przechodzień w konfrontacji z pojazdem mechanicznym ma bardzo małe szanse. Tego rodzaju zdarzenia kończą się w najlepszym przypadku poważnymi uszczerbkami na zdrowiu, w najgorszym – śmiercią pieszego. Jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu lub jego najbliższym?

Nie zawieraj ugody z ubezpieczycielem, bo zapłacisz podatek od odszkodowania!

Wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie czy zadośćuczynienie to często spory zastrzyk gotówki dla osoby poszkodowanej. Jednak czy od tego rodzaju świadczeń należy odprowadzić podatek? Kiedy nie trzeba rozliczać się z nich z fiskusem?

Odszkodowanie z OC rolnika

Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Zarówno sam jego właściciel, jak też członkowie jego rodziny czy współpracownicy narażeni są na szereg niebezpiecznych sytuacji. Tylko w 2017 r. do oddziałów KRUS zgłoszono przeszło 18 000 wypadków, z czego ponad 17 200 zostało uznanych za wypadki przy pracy w rolnictwie. Jakie szkody pokrywa ubezpieczenie OC rolnika i na jakie świadczenia mogą liczyć ofiary wypadków w rolnictwie?

Śmierć bliskiej osoby w wyniku wypadku. Jakich roszczeń mogą dochodzić najbliżsi poszkodowanego z polisy OC sprawcy?

Śmierć członka rodziny w wyniku wypadku jest bardzo traumatycznym przeżyciem dla najbliższych poszkodowanego. Szczególnie jeśli zmarły był głównym żywicielem rodziny. Jednak istnieje możliwość rekompensaty poniesionych strat materialnych i emocjonalnych. Aby uzyskać odszkodowanie czy zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy, należy o nie samodzielnie wnioskować.