Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. za długi

Pytanie:

Jestem właścicielem spólki z o.o. i potrzebuje odpowiedzi na dwa pytania:
1. Produkuje meble i mam problem ze stanami magazynowymi - zamawiam od hurtowni gotowe formatki i z nich robie meble, jednakze na fakurach mam m^2 ale nigdy nie beda sie one zgadzaly ze stanem faktycznym bo jest dużo odpadów, a dodatkowo u mnie na produkcji bardzo często element jest uszkadzany. Jak to powinno wyglądać w praktyce
2. Mam spólke z o.o. w której posiadam 90% udziałów, wziąłem leasing na spółke i teraz trzy kwestie: - W przypadku kiedy nie uda mi się spłacić leasingu to jedyną konsekwencją będzie odebranie maszyny? - Czy w momencie kiedy będzie gorzej i będę potrzebowal ogłosić upadłość spółki z o.o. to czy czekaja mnie jakies nieprzyjemnosci oprócz utraty firmy? - Czy w momencie kiedy coś się stanie z mojej winy, np kiedy nie ogłosze upadlosci w terminie to czy ta osoba co ma 10% bedzie musiala poniesc konsekwencje mimo ze to ja jestem osoba decyzyjna, a ona moze nawet nie wiedziec co sie dzieje w firmie. Prosze o informacje czy są Państwo w stanie odpowiedziec na te pytania, a jesli tak to w jakiej cenie?

Porada prawna:

Zgodnie z art. 151 § 4 k.s.h. za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada bezpośrednio spółka jako osoba prawna. Za zobowiązania spółki z o.o. nie odpowiadają jej wspólnicy. Tak, więc zaciągnięte i niespłacone przez spółkę  zobowiązania nie przechodzą automatycznie na wspólników, nawet na wspólników którzy jednocześnie zasiadają w zarządzie spółki.

Jednakże od tej reguły są wyjątki. W niektórych przypadkach wspólnicy spółki z o.o. mogą odpowiadać za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a nawet może grozić odpowiedzialność karna.

Pozostało jeszcze 90% treści

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rate this post
0 0 votes
Oceń artykuł