Odszkodowania warte 10 miliardów złotych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
odszkodowania

Niemal 10,2 mld zł wyniosły odszkodowania za wypadki drogowe wypłacone przez towarzystwa ubezpieczeniowe w 2017 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował wstępny raport na temat wypłaty odszkodowań z OC i AC za miniony rok.

 

Nie tylko odszkodowanie z OC

 

Powyższe dane dotyczą nie tylko świadczeń z obowiązkowych polis OC, ale również odszkodowań z ubezpieczenia AC, które jest dobrowolne. Jednak to odszkodowanie z OC za wypadek komunikacyjny przoduje w wysokości wypłacanych świadczeń. Tylko w 2017 r. ubezpieczyciele wypłacili 6 mld złotych odszkodowań z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Odszkodowania z autocasco były nieco niższe i wyniosły w sumie 4,2 mld zł. Biorąc pod uwagę, że w minionym roku zgłoszono łącznie 1,7 mln szkód, to średnia jednostkowa wysokość wypłacanego świadczenia jest imponująca.

 

Pechowy październik i maj?

 

Raport UFG prezentuje również ciekawe dane dotyczące miesięcy, w których zgłoszono najwięcej szkód. W przypadku polis OC najwięcej zdarzeń miało miejsce w październiku (9,3%) i w maju (8,7%). W przypadku autocasco również pechowymi miesiącami okazały się maj i czerwiec – odpowiednio 9,2% i 9% zgłoszonych szkód.

Interesujące są również informacje dotyczące dni tygodnia, w których najczęściej miały miejsce wypadki drogowe. Najwięcej wniosków o odszkodowanie z OC za wypadek komunikacyjny dotyczyło wypadków, które wydarzyły się w piątek (18% zdarzeń). Natomiast właściciele AC najczęściej ponosili szkody w poniedziałki (17,4%). Zarówno w przypadku polis OC i AC najmniej wypadków miało miejsce w niedzielę (odpowiednio 9,1% i 7,7%).

 

Coraz więcej pojazdów

 

Według danych przedstawionych w raporcie UFG w 2017 r. wzrosła liczba pojazdów posiadających polisę OC. W stosunku do poprzedniego roku pojawiło się ich 84 000 więcej. Oznacza to, że po polskich drogach porusza się prawie 24 miliony pojazdów! Tak duża ich liczba zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia wypadku drogowego.

 

Jesteś poszkodowany? Walcz o odszkodowanie z OC

 

Każda osoba, która była ofiarą wypadku drogowego, ma prawo do wypłaty odszkodowania. Co ważne, każdy poszkodowany ma prawo otrzymać odszkodowanie z OC za wypadek komunikacyjny w takiej wysokości, która realnie będzie odpowiadać poniesionym szkodom (tym materialnym i pozamaterialnym). Jednak wyegzekwowanie sprawiedliwego świadczenia nie jest wcale proste. Szczególnie dlatego, że ubezpieczyciele nagminnie zaniżają wysokość wypłacanego odszkodowania. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą doświadczeni prawnicy zajmujący się sprawami ubezpieczeniowymi. Kancelaria Prawna Legatis oferuje profesjonalną pomoc w egzekucji sprawiedliwego odszkodowania zarówno dla poszkodowanych w wypadkach, jak również najbliższych osób zmarłych.

Rate this post
5 1 vote
Oceń artykuł