733 000 773

Bezpłatna infolinia 24/7

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

LEGATIS KANCELARIA PRAWNA > Prawo rodzinne i opiekuńcze > Ustanowienie rozdzielności majątkowej
Ikona sądu biała

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa ma miejsce wówczas, gdy małżonkowie ustanawiają na drodze prawnej podział majątku wspólnego na dwa majątki osobiste, z których każdy należy do jednego z małżonków

Ustanowienie rozdzielności

Rozdzielność majątkowa ma miejsce wówczas, gdy małżonkowie ustanawiają na drodze prawnej podział majątku wspólnego na dwa majątki osobiste, z których każdy należy do jednego z małżonków. W sensie prawnym są one odrębne i zarządzane osobno przez każdego z małżonków. Rozdzielność majątkową można przeprowadzić zarówno przed ślubem (intercyza), jak i po.

Ustanowienie rozdzielności majątku wspólnego nie wyklucza nabywania przez małżonków wspólnych praw, np. przy kupnie nieruchomości bądź samochodu. W takiej sytuacji rzeczy należą do małżonków na zasadach współwłasności i każde z nich może korzystać z rzeczy na mocy swoich udziałów, wyrażonych najczęściej w ułamku. Ich wartość zależy od woli małżonków.

Prawo rodzinne, obejmujące również rozdzielność majątkową, reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Ważnym aspektem, przy zawieraniu rozdzielności majątkowej, jest termin jej podpisania. Umowa ta nie działa wstecz, w konsekwencji czego wszystkie zobowiązania wspólne, zawierane przez małżonków przed datą sporządzenia aktu rozdzielności majątkowej, pozostają w mocy prawnej.

Rozdzielności majątkowej dokonuje się najczęściej: gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą o wysokim poziomie ryzyka finansowego, tylko jeden z małżonków przyczynia się do powstawania wspólnego majątku i dbania o rodzinę, ze względu na chęć utrzymania niezależności majątkowej bądź uniknięcia trudnego i żmudnego postępowania o podział majątku po rozwodzie.

Nasi prawnicy

Prawnicy kancelarii prawnej Legatis poinformują Państwa o kosztach, czasie trwania i przebiegu złożonych wniosków i pozwów. Podpowiadamy jak załatwić niezbędne dokumenty, a przy ich drobiazgowej analizie pomagamy ustanowić rozdzielność majątkową korzystną dla obojga małżonków. Zapewniamy kompleksową obsługę prawną na najwyższym poziomie merytorycznym.

INFOLINIA 24/7

733 000 773

Zadaj pytanie