Przepisanie samochodu na partnera a podatek

Pytanie:

Ojciec zaproponował mi swój samochód, ze względu na kupno nowego. Ze względu na to, iż dopiero chciałam przystąpić do kursu na prawo jazdy, właścicielem samochodu jest mój partner a ja zostałam współwłaścicielem. W jaki sposób przepisać samochód na mnie ? Czy będę zobowiązana uiszczać jakieś opłaty w sytuacji gdy większość pieniędzy włożyłam ja?

Porada prawna:

Dość często spotykamy się z potocznym określeniem „przepisać coś na kogoś”, np. przepisać samochód, przepisać dom, przepisać mieszkanie. Natomiast co się za tym kryje. Otóż, gdy chcemy przepisać samochód na partnera, albo gdy chcemy żeby samochód został na nas przepisany to oczekujemy rezultatu w postaci zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym.

Czyli wystarczy udać się do urzędu komunikacji i dane zostaną zmienione? No właśnie nie do końca. Ponieważ owo przepisanie samochodu będzie tak naprawdę darowizną. A z darowizną wiążą się kwestie podatkowe. Przejdźmy teraz do tego ile będziemy musieli zapłacić i czy jest możliwość aby w jakiś sposób uniknąć opodatkowania.

Pozostało jeszcze 90% treści

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rate this post
5 1 vote
Oceń artykuł